سفر به باکو و نکاتی که باید بدانید


دانستنی های سفر به باکو

سفر کردن هم آدابی دارد و فقط در بازدید از مکان های دیدنی یک شهر خلاصه نمی شود. از جاذبه های گردشگری یک شهر تا قوانین آن؛ اینها جوانبی  هستند که باید قبل از مسافرت به یاد داشته باشیم و این مسئله مخصوصا زمانیکه بخواهیم به یک کشور دیگر سفر کنیم بیشتر خودش را نشان می دهد. در ادامه با صدف شریعتی باشید تا درباره ی شهر زیبای باکو در آذربایجان و باید و نبایدهای آن بیشتر آشنا شویم: خیابانی در باکو

درباره باکو چه می دانید؟

باکو پایتخت کشور آذربایجان و یکی از پر طرفدارترین شهرهای توریستی درمیان ایرانی هاست. این شهر به دلیل همسایگی ایران و نزدیک بودن به آن، نقاط مشترک زیادی با فرهنگ ایران دارد و علاوه بر این یکی از شهرهای خوش آب و هوای منطقه ی اوراسیا هم هست. زبان رسمی مردم کشور آذربایجان، آذری است اما به دلیل تاثیری که از همسایه های اطراف خود در دوران مختلف گرفته اند، به زبان روسی و فارسی هم مسلط اند. علاوه بر این اکثر مردم می توانند انگلیسی هم صحبت کنند.
همانطور که در یکی از نوشتارهای قبل توضیح دادیم، روش های سفر به این شهر متنوع است و حتی می توانید با ماشین شخصی هم به راحتی به این کشور بروید. البته اگر بخواهید با ماشین خودتان به باکو سفر کنید بد نیست بدانید که گاهی ترافیک های بسیار سنگین و خسته کننده ای دارد که احتمالا کلافه تان می کند و علاوه بر این مردم این شهر روی قوانین تاکید زیادی دارند و اگر ماشینی در جای اشتباهی پارک شده باشد سریعا جریمه می شود. پس اگر می خواهید با ماشین شخصی به باکو بروید، این ۲ موضوع را فراموش نکنید.

 

هزینه خرید

به طور کلی باکو شهر گرانی نیست و افراد زیادی این شهر را به عنوان یکی از مقاصد خرید خوب و ارزان انتخاب می کنند اما یادتان باشد شما در آن شهر یک مسافر خارجی هستید و مانند هر شهر دیگری در دنیا ممکن است که فروشندگان کالایی که می خرید را به قیمت بالاتر از ارزشی که دارند به شما بفروشند بنابراین بهتر است از جاهای مطمئن خرید کنید.

 

امنیت باکو

امنیت باکو

شهر باکو و کشور آذربایجان یکی از امن ترین کشورهای منطقه است. آمار جرم و جنایت این کشور پایین است و مردم شهر هم مهمان نواز و محترم و خونگرم هستند و معمولا با گردشگران رفتار خیلی خوبی دارند. شاید یکی از دلایل علاقه مند شدن ایرانی ها به این شهر، همین ویژگی و خصلت شان باشد.

انعام دادن در باکو

انعام دادن

انعام یکی از سوال هایی است که همیشه برای توریست ها در سفر به مکان های مختلف پیش می آید چون موضوعی است که در بعضی از فرهنگ ها تعریف نشده است و در بعضی فرهنگ ها هم به خوبی جا افتاده است. در مورد باکو باید گفت که مورد دوم است؛ در واقع دادن انعام دادن نشانه ی قدردانی و تقریبا یکی از بایدهای باکو است. اگر به رستورانی در این شهر رفتید و خواستید به یکی از پیش خدمت ها انعام دهید، مقدار آن، ۵ تا ۱۰ درصد صورتحساب است. برای افرادی هم که در هتل و یا فرودگاه چمدانتان را جابه جا می کنند، ۱۰۰ مانات (واحد پول آذربایجان) مقدار خوبی است.


سفر به باکو و نکاتی که باید بدانید
سفر به باکو و نکاتی که باید بدانید

هزینه‌های سفر به باکو


چطور به باکو برویم؟

باکو پایتخت کشور آذربایجان و بزرگترین شهر این کشور و علاوه بر این بزرگترین شهر منطقه ققفاز است. شهر باکو دارای تاریخ و فرهنگ غنی ای است و آب و هوای خوب و وجود جاذبه های گردشگری جذاب در آن، این شهر را به یکی از بهترین شهرهای توریستی تبدیل کرده است. علاوه بر این، باکو در همسایگی و در نزدیکی ایران است و در نتیجه می تواند گزینه ی خیلی خوبی برای سفر باشد.ساختمان ها و سازه های شهر باکو، معماری فوق العاده ای دارند و زیبایی شهر را دوچندان کرده اند طوریکه به آن لقب “فرزند پاریس” را داده اند. شهر ۲۲ میلیون نفری باکو مدتی است که به دلایلی که گفته شد، مورد توجه گردشگرهای ایرانی قرار گرفته و علاوه براین، وجود راه های مختلف برای سفر به این شهر دیدنی با هزینه های مختلف، یکی دیگر از نقاط قوتی است که سفر به باکو دارد. در پایین صدف شریعتی روش های سفری ممکن برای رفتن به باکو با هزینه هایآن را بررسی کرده است تا راحت تر بتوانید تصمیم  بگیرید.باکوروش های سفر به باکو

همانطور که در بالا گفته شد، روش های متفاوتی برای سفر به باکو وجود دارد که انتخاب هر کدام بستگی به سلیقه خودتان دارد. هر کدام از این روش ها، مزایا و معایبی دارند که با بررسی آنها می توانید بهترتصمیم گیری کنید. برای مثال اگر بخواهید با تور سفر کنید، کافی است پول آن را پرداخت کنید و  عقب بشینید تا بقیه کارها را انجام دهند و شما فقط از سفرتان لذت ببرید اما خوب باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. یا مثلا اگر خودتان بخواهید سفرتان را برنامه ریزی کنید، می توانید پول بیشتری ذخیره کنید و ماجراجویانه تر سفر کنید اما در عوض سختی های خود را هم مثل پیدا کردن محل اقامت و… دارد.

۲ روش وجود دارد:

۱- با تور، که آذربایجان هم تورهای زمین دارد و هم هوایی
۲- سفر شخصی، که می تواند با هواپیمایی، اتوبوس یا ماشین شخصی باشد.
روش اول: با تور
اگر بخواهید با تور سفر کنید بسته به اینکه چند شب می خواهید اقامت کنید یا هتلتان چند ستاره است، قیمت ها با هم فرق دارند. مثلا:
اگر بخواهید ۴ شب در باکو اقامت داشته باشید و از راه هوایی اقدام کنید تقریبا بین ۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تا ۴ میلیون برایتان آب می خورد. البته این هزینه ها کاملا بستگی به آژانس انتخابیتان هم دارد.
اگر بخواهید ۴ شب در باکو باشید و زمینی بروید تقریبا بین ۶۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان متغیر است.

 

سفر به باکو به اتوبوس

روش دوم: شخصی
اگر بخواهید شخصی سفر کنید، ۴ راه دارید: با هواپیما بروید، با قطار بروید، با اتوبوس بروید، با ماشین شخصی خودتان بروید.
الف)هواپیما: سفر شخصی با هواپیما خیلی راحت است اما هزینه ی بیشتری نسبت به بقیه روش ها دارد. مثلا اگر بخواهید با هواپیما از تهران به باکو بروید، باید چیزی بین ۶۰۰ تا ۹۷۰ هزار تومان پرداخت کنید.
ب)قطار: باید بدانید از تهران قطار مستقیم به مقصد باکو وجود ندارد. اگر می خواهید با قطار به این شهر بروید، اول باید تا مرز آستارا آذربایجان بروید و از آنجا سوار قطار شوید و هزینه ای حدود ۴۷ هزار تومان بپردازید تا به باکو بروید.
ج)اتوبوس: شاید نمی دانستید اما می توانید از تهران مستقیما تا باکو فقط با ۱۵۰ هزار تومان بروید. اتوبوس ها در ترمینال غرب مستقر هستند. یادتان باشد شاید سفر کم هزینه ای باشد اما دردسرهای خاص خود را هم دارد.
د)ماشین:خوبی سفر با ماشین این است که آزادی عمل زیادی دارید و می توانید در هرجایی که خواستید بیشتر بمانید و جاهایی که نخواستید هم سریع بگذرید. اما فراموش نکنید:
برای سفر با ماشین باید گواهینامه بین المللی داشته باشید که هزینه آن ۸۳۰۰۰ تومان است. همچنین ماشین تان باید پلاک بین المللی داشته باشد که هزینه این هم چیزی حدود ۲۶۳۰۰۰ تومان است.
به این هزنیه ها، عوارض خروج را هم اضافه کنید.

 


هزینه‌های سفر به باکو
هزینه‌های سفر به باکو

سوکار، برجی بلند و متفاوت در باکو


برج سوکار در باکو

باکو، پایتخت آذربایجان در ساحل غربی دریای خزر قرار دارد و یکی از نقاط نفت خیز جهان است. این شهر به تازگی برج بلندی را ساخته که دورنمای شهری آن را جذاب تر از گذشته کرده است. برج سوکار، نمایی زیبا و منحصربفرد دارد که می خواهیم در این پست درباره آن صحبت کنیم، صدف شریعتی را همراهی  کنید.

برج سوکار

برج سوکار

برج سوکار (Socar Tower) بلندترین بنا در بین آسمان خراش های آذربایجان در باکو است. این برج دفتر مرکزی سوکار، شرکت دولتی نفت در جمهوری آذربایجان می باشد. ساخت این برج در سال ۲۰۱۰ آغاز و در سال ۲۰۱۶ به پایان رسید. برج سوکار در خیابان حیدر علی اف، در کنار اتوبانی قرار دارد که از فرودگاه اصلی به سمت پایین شهر می رود. اگر قصد رفتن به مرکز شهر را داشته باشید، می توانید در طول مسیر، این برج زیبا را تماشا کنید. این برج به همراه برج های شلعه و دیگر شاهکارهای معماری باکو تبدیل به یکی از جاذبه های پایتخت آذربایجان شده است.

طراحی برج سوکار

شیوه معماری این بنا به صورت اکسپرسیونیسم (نام یک مکتب هنری) ساختاری است. کار طراحی برج را معمار هیریم از کره جنوبی انجام داده است. این برج پروژه ای دو برجه است که بالای آن به صورت سایبان می باشد و به صورت مارپیچ به طرف بالا رفته است. این دو برج به سمت همدیگر انحنا پیدا کرده اند و به نظر می آید که برج کوچک تر سر خود را بر روی سینه برج بلندتر گذاشته و بالای برج بلندتر کمی خم شده است. این پروژه، ۲۰۹ متر ارتفاع و ۴۲ طبقه دارد و در زمینی به مساحت ۱۲ هزار متر مربع ساخته شده و ۱۰۰ هزار متر مربع فضای قابل استفاده را به وجود آورده است. اداره های مرکزی در این برج شامل دفترهای اداری هستند اما امکانات برگزاری کنفرانس های کاری، انجام فعالیت های ورزشی، اوت لت های غذا هم دارند. طراحی ساختمان بر اساس سیستم ترکیبی از ساخت فولاد و دیوارهای بتنی است. این برج طوری طراحی شده که در مقابل وزش بادهایی با سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت و زلزله ای به بزرگی ۹ ریشتر مقاوم باشد. برج سوکار که بر اساس مفهموم باد و آتش توسط معماری کره ای طراحی شده توسط شرکت ساخت و ساز تکفن ترکیه ای ساخته شده است.

برج باکو

این برج در سال ۲۰۱۷ در شورای آمریکایی شرکت های مهندسی، برنده جایزه ملی شد. آن ها این برج را یک پروژه متمایز و غروز آفرین توصیف کردند که توانسته دستاوردهای استثنائی در مهندسی را به نمایش بگذارد. مراسم رسمی اهدای این جایزه به طور رسمی در ۲۵ آوریل ۲۰۱۷ در هتل ماریوت  واشنگتون برگزار می شود. در ساخت این برج همه استانداردهای بین المللی و قوانین امنیتی رعایت شده و دارای سیستم یکپارچه اقدامات فنی و امنیتی می باشد.

بلندترین برج باکو

شرکت ملی نفت آذربایجان، این ساختمان که بلندترین برج در ناحیه قفقاز می باشد را تامین مالی کرده است و در کل برج،  دفاتر شرکت نفت سوکار قرار دارد به طوری که حدود دو هزار کارمند سوکار در آن مشغول به کار هستند.

سوکار، برجی بلند و متفاوت در باکو
سوکار، برجی بلند و متفاوت در باکو