۴ خیابان معروف در مادرید


معروفترین خیابان های مادرید

در شهر بزرگی همچون مادرید که نسبت به جاهای دیگر، جاذبه‌های بیشتری دارد، پرسه زدن بدون هیچ هدف مشخص می‌تواند بهترین روش برای کشف چهره واقعی این شهر باشد. اما حتی ماجراجوترین گردشگران، یعنی کسانی که کتابچه راهنمای گردشگری نمی‌خرند و از به همراه داشتن نقشه هم  تنفر دارند، به نوعی راهنمایی نیاز دارند. دانستن معروف ‌ترین نواحی در شهر مطمئنا کار را برای شما ساده ‌تر خواهد کرد. همچنین، بیشتر شهرهای اروپا دارای یک مرکز شهر کوچک و فشرده هستند، به این معنی که بیشتر جاذبه‌های گردشگری در چند خیابان متمرکز شده‌اند. با صدف شریعتی همراه باشید تا تا  مشهورترین خیابان‌های مادرید را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

خیابان های مادرید

خیابان گران بیا (Gran Via)

گفته می‌شود که گران ویا، بهترین خیابان مادرید و نماینده بخش مدرن این شهر است. این خیابان در اوایل قرن بیستم و برای رفت و آمد آسان طراحی و ساخته شد ولی اکنون تبدیل به یکی از شلوغ ‌ترین نواحی در پایتخت اسپانیا شده است. امروزه نام گران ویا مترادف است با نام‌های لوکس مد، هتل ها و رستوران‌های گران‌ قیمت و تعداد زیادی از ساختمان‌های تاریخی که بیشتر آنها مربوط به دهه ۲۰ و ۳۰۰ میلادی هستند.

Gran Via

خیابان کایه د پرسیادوس (Calle de Preciados)

برای اینکه از مشهورترین میدان مادرید با نام پوئرتا د سول (Puerta de Sol) به مراکز خرید برسید، باید از خیابان کاله د پرسیادوس عبور کنید. یکی از چندین خیابانی که از نقطه صفر مادرید در پورتا دل سول منشعب می‌شوند، خیابان کاله د پرسیادوس است که به داشتن فروشگاه‌های سطح بالا مشهور می‌باشد. در این قسمت فروشگاه ‌های متعددی کنار هم جمع شده‌اند و یکی از جاذبه‌ های محبوب در مادرید را تشکیل می‌دهند: یعنی فروشگاه بزرگ ال کورته اینگلس (El Corte Ingles).

خیابان کایه د پرسیادوس (Calle de Preciados)

خیابان کایه مایور (Calle Mayor)

کاله مایور نماد مادرید قرون وسطایی است. این خیابان تاریخی و زیبا مرکز بسیاری از ساختمان‌های قدیمی همچون قصر، کلیسا و ویلاهای شخصی است. در این قسمت، خانه یادبود نویسنده اسپانیایی مربوط به قرن هفدهم، کالدرون د لا بارسا (Calderon de la Barca) را نیز خواهید دید.

خیابان کایه مایور (Calle Mayor)

خیابان پاسئو دل پرادو (Passeo del Prado)

این بلوار زیبا واقع در قسمت مرکزی مادرید به گونه ‌ای است که می‌توان ساعت‌ها در آن به گردش پرداخت. در سرتاسر این خیابان درخت‌های بلند وجود روییده ‌اند و در روزهای گرم تابستانی، فضای خنک و بسیار خوبی را فراهم می‌کنند. این خیابان مرکز تعداد زیادی از نمادهای مادرید است؛ از جمله موزه پرادو (Prado)، موزه رئینا سوفیا (Reina Sofia)، آکادمی سلطنتی اسپانیا و باغ‌های سلطنتی.


۴ خیابان معروف در مادرید
۴ خیابان معروف در مادرید

جاذبه های ماندگار و فراموش نشدنی مادرید


plaza_mayor

تابستان های آفتابی مادرید آن را به مغناطیسی برای جذب مسافرانی تبدیل کرده است که طالب تعطیلاتی آرام بخش و  بی دغدغه هستند،

ولی پایتخت کشور اسپانیا و بزرگترین شهر آن جایی برای بطالت گذراندن اوقات نیست. واقعیت این است که جاذبه های گردشگری مادرید، چه بازدید از موزه های هنری مادرید که در سطح بهترین‌های جهان هستند، چه تماشای شگفتی های معماری این شهر هنگام خوشی نوشیدن شیرقهوه  a café con leche درکافه تریای کنارپیاده رو، چه گردش در بلوار گران و یا Gran Via و صرف غذا در اغذیه فروشی های آن، آنقدر جذاب و دلربا هستند که نمی توان آن ها را از دست داد. خوشبختانه معروفترین مکان های گردشگری مادرید در مرکز شهر واقع شده اند. بازدیدکنندگان نباید فرصت دیدار این جاهای شگفت آور را از دست بدهند. در ادامه باصدف شریعتی همراه باشید.

 

 

Museo Reina Sofia موزه رینا سوفیا

موزه مرکز ملی هنر رینا سوفیا The Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía به عنوان بخش تکمیلی مدرن موزه تاریخی پرادو Prado Museum طراحی گردید. این موزه در سال ۱۹۹۲به طور رسمی توسط ملکه سوفیا افتتاح گردید. این موزه که در ابتدا به عنوان بیمارستان بنا گردیده بود با ساخت بنایی که معمار فرانسوی ژان نوول Jean Nouvel در سال ۲۰۰۵ آن را طراحی نمود، گسترش یافت. موزه رینا سوفیا مجموعه بزرگی از آثار هنرمندان اسپانیایی از جمله کلکسیون بزرگی از آثار پابلو پیکاسو و سالوادور دالیه Salvador Dali   را در خود جای داده است. شاهکار پیکاسو، الگورنیکاEl Guernica، که هراس و وحشت جنگ داخلی اسپانیا را نشان می دهد، به تنهایی ارزش پرداخت ورودیه و بازدید از این موزه را دارد.


Mercado de San Miguel بازار سن میگل

بازار سن میگل the Mercado de san Miguel که در نزدیکی میدان مایور Plaza Mayor قرار دارد مرکز خرید  مواد غذایی و خوراکی هاست. این بنا دارای دیوارهای شیشه‌ای است که اجناس مختلف از صدف و ماهی نمک سود گرفته تا کیک و پاستای تازه را در معرض دید مشتریان قرار می دهد. از آن جا که بازار در تعطیلات آخر هفته تا ۲ صبح باز است، به محلی تبدیل شده تا مسافران و مردم محلی شب ها گرد هم آیند و با صرف غذا و نوشیدنی خوش بگذرانند.


Plaza de Cibeles میدان سایبلیس

میدان سایبلیس  Plaza de Cibeles را که یکی از زیباترین میادین مادرید است، چندین بنای ساخته شده به سبک نئوکلاسیک از جمله قصر سایبلیس Palacio de Cibeles که سابقا به آن قصر ارتباطات Palacio de comunicaciones گفته می‌شد، و آرشیتکت معروف آنتونیو پالاسواز Antonio Palacois آن را طراحی کرده است، احاطه کرده اند. در وسط میدان مجسمه چشمه سایبلیس Fuente de la Cibeles قرار دارد که سمبل شهر نیز هست:  این چشمه پرشکوه ،الهه رومی به نام سیبل Cybele را سوار بر ارابه‌ای که شیرها آن را می کشند ، نشان می دهد. این چشمه که در سال ۱۷۸۰ توسط فرانسیسکو گوتی ایرز Francisco Gutierrez و روبرتو میشل Roberto Michel از سنگ مرمر بنفش ساخته شد روزگاری منبع آب مصرفی خانه های اطراف بوده است.


 Puerta del Sol  پورتادل سُل

پورتا دل سل یا « دروازۀ خورشید»  که در مرکز شهر مادرید قرار دارد، میعادگاهی است که هر سال شب سال نو هزاران نفر برای استقبال از سال نو آنجا گرد هم می آیند. تغییراتی که اخیرا در این میدان داده شده، ترافیک را کاهش داده و آن را به محلی تبدیل کرده که بازدیدکنندگان می توانند در آن گردش کنند و شگفتی‌های معماری آن را بستایند. در مرکز همه این شگفتی ها، ساعتی است که بر فراز ساختمان مرکزی استانداری Casa   de Correos   قرار دارد و با نواختن ضربات، فرا رسیدن سال نو را اعلام می دارد. در مقابل ساختمان این دفتر تابلویی قرار دارد که روی آن نوشته شده: کیلومتر صفر Kilometer Zero و نشان دهنده نقطه‌ای است که از آن جا اندازه گیری شبکه بزرگراهی کشور آغاز می شود. مجسمه خرس و درخت توت فرنگی واقع درمیدان پورتا دل سل نیز از دیگر دیدنی های این میدان است که نمادی از شهر مادرید است.


Gran Via گران ویا

گران ویا  Gran Via  به برادوی مادریدBroadway of Madrid  معروف است زیرا “خیابانی است که هرگز نمی خوابد.” این بلوار زیبا در مرکز مادرید از میدان اسپانا Plaza de Espana تا Calle de Alcala امتداد دارد. اگرچه این خیابان اکنون از اجزای اصلی این پایتخت پرهیاهو به شمار می آید ولی در واقع بخشی است که تقریبا همین اواخر به شهر افزوده شده است. گران ویا Gran Via که در سال ۱۹۱۰ تکمیل گردید، خیابانی است که دو طرفش را سرتاسر صدها مغازه، رستوران و شرکت تجاری پوشانده است.  ساعتی که بر فراز بنایی به سبک باروک امریکایی قرار دارد، از چشم اندازهای محلی است.


Retiro Park پارک رتیرو

این پارک که به Praque del Buen  Retiro یا El Retiro معروف است گستره ای است ۳۵۰ جریبی از باغ ها، چشمه ها و عمارات که در نزدیکی مرکز شهر قراردارد. پارک رتیرو در ابتدا در دهه ۱۵۰۰ میلادی یک صومعه بود. زمانی که فیلیپ دوم در ۱۵۶۱ مقر سلطنت را به مادرید منتقل ساخت، به پارک سلطنتی تبدیل شد و از ۱۸۶۸ تاکنون بخشی از اموال عمومی است. پارک که مورد علاقۀ گردشگران و همچنین مردم محلی است، دریاچۀ مصنوعی  زیبایی دارد که مردم می توانند در آن به قایق سواری و کایاک سواری بپردازند. در ساحل شرقی دریاچه بنای یادبود آلفونس دهم قرار دارد که به شکل سازه ای با ستون های قوس دار است.Pesado de la Argentina  که به «مسیر مجسمه ها» Statue Walk معروف است، با مجسمه هایی از قصر سلطنتی که شاهان اسپانیا را طی قرن ها به تصویر می کشند، تزیین یافته است.


Prado Museum   موزه پرادو

موزه پرادو یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی مادرید است. این بنای متعلق به قرن هجدهم که توسط  ژان دو ویلانووا Juan de Villanueva  طراحی گردیده، یکی از با ارزش ترین مجموعه های هنری جهان را در خود جای داده است. وسعت بخشیدن به فضای موزه در سال ۲۰۰۷  عبور و مرور و تماشای آثار را برای بازدیدکنندگان آسان تر ساخته است، معهذا غیرممکن است بتوان در یک بار بازدید، همه آثار موزه مشتمل بر بیش از ۷۰۰۰ اثر هنری فرهنگی و تاریخی از قرن دوازدهم تا اوایل قرن  نوزدهم  را به طورکامل دید. بازدید کنندگان می توانند وقت خود را متمرکز برتماشای کلکسیون آثارهنرمندان اسپانیایی از جمله گویا Goya، ال گرسو El Greco، دا  ریبرا da Ribera و  ولاکوئز Velazquez  نمایند که بی تردید بهترین کلکسیون آثار نقاشان اسپانیایی در جهان است.


میدان مایور Plaza Mayor

تاریخچه میدان مایور که در میان میدان های  باشکوه مادرید از همه مشهورتر است، به ۱۶۱۹ میلادی برمی‌گردد، به زمانی که این میدان در بیرون مرزهای شهر قرار داشت و از آن برای گاوبازی استفاده می شد. در طی دوران تفتیش عقاید دراسپانیاSpanish Inquisition  بسیاری از متهمان به ارتداد و الحاد را در آن جا اعدام کردند. در امتداد سه ضلع از چهار ضلع این میدان مستطیل شکل سنگ فرش ، ردیف هایی از ساختمان های سه طبقه که در اواخر قرن هجدهم بنا شده، قرار دارند. این عمارت ها  با دیوارنگاری fresco تزیین شده اند ، دارای بالکن های زیبا با نرده های فرفورژه هستند، و سقف آن ها  به شکل مناره های بلند و نوک تیز خوش ساختی از جنس سنگ لوح خاکستری slate است. مجسمۀ فیلیپ سوم سوار بر اسب در وسط میدان قرار دارد. در ضلع شمالی میدان، ساختمان فرهنگی Casa de la Panaderia قرار دارد که مرکز اطلاعات گردشگری درآن واقع شده است.


قصر رئال  Palacio Real

بزرگی قصر رئال حیرت انگیزترین ویژگی آن است.قصر سلطنتی مادرید بیش از ۲۵۰۰ اتاق پرزرق و برق دارد که مایه افتخار آن است. این قصر که در ۱۷۶۴ میلادی بنا گردیده محل اقامت خاندان های سلطنتی اسپانیا بوده است که اولین آن ها کارلوس سوم  می باشد. آخرین سلاطینی که در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی در این قصر اقامت گزیدند  آلفونسو سیزدهم Alfonso XIII و ویکتوریا یوژین Victoria Eugenie   بودند. اگرچه هنوز هم از قصر برای مراسم رسمی استفاده می شود ولی ۵۰ اتاق زیبا و مجلل آن برای دیدار به روی عموم باز است از جمله زرّادخانه، داروخانه و اتاقی که جایگاه اریکه سلطنتی یا “Salon del Trono” است وسقف آن را نقاش سبک باروک به نام تیه پولو Tiepolo نقاشی کرده است. دیوارنگاره ای fresco که در سالن بزرگ پذیرایی قصر وجود دارد کریستف کلمب را در حال اهدای هدایای مردمان دنیای جدید New World به شاه فردیناند و ملکه ایزابلا نشان می دهد.


جاذبه های ماندگار و فراموش نشدنی مادرید
جاذبه های ماندگار و فراموش نشدنی مادرید

آشنایی با ۱۰ جاذبه ی دیدنی در مادرید


جاذبه های گردشگری مادرید در اسپانیا

سفر به اسپانیا یکی از متنوع ترین تجربه های سفر در زندگی تان خواهد بود. شهرهای دیدنی این کشور از جمله مادرید و بارسلونا در خود جاذبه های  زیادی را دارند، همین تنوع جاذبه های تاریخی و فرهنگی، اسپانیا را در ذهن بسیاری از گردشگران محبوب کرده است و دلیلی برای سفر آنها شده است. باصدف شریعتی همراه باشید تا بیشتر از جاذبه های دیدنی مادرید بدانیم.
جاذبه های مادرید

۱. کاخ سلطنتی (Palacio Real)

اروپا دارای کاخ ها و بناهای قدیمی و ارزشمند است. در فرانسه ، ایتالیا ، آلمان و … می توانید بسیاری از آنها را ببینید. یکی از آنها در مادرید اسپانیا است که با معماری شبیه به کاخ ورسای با بیش از دو هزار اتاق ساخته شده است.

۲. گران بیا (Gran Via)

اگر به مادرید سفر کردید زمانی را صرف خیابان گردی در خیابان بزرگ گران بیا کنید. خیابانی قدیمی که معماری آن مربوط به سبک معماری در اوایل قرن بیستم است.

۳. پارک بازنشستگی (Retiro Park)

به این پارک نام بازنشستگی داده اند، پارکی که دارای یک دریاچه بسیار بزرگ و چند موزه است. با رفتن به این پارک طبیعتی فوق العاده را خواهید داد، پیشنهاد می کنیم زمانی رادر این پارک بگذرانید و از تماشای آثار تاریخی آن لذت ببرید.

۴. میدان بزرگ (Plaza Mayor)

در کشورهای اروپایی میادین دیدنی وجود دارند که دورتا دور آنها را آثار تاریخی احاطه کرده اند و هر کدام برای خود جذابیت هایی دارند. یکی از این میادین در مادرید اسپانیا است. میدانی بزرگ به نام پلازا مایور! در اطراف این میدان ساختمان هایی با آجرهای قرمز خواهید دید.

۵. موزه پرادو (Prado Museum)

مادرید مقصد فوق العاده ای برای دیدن آثار و موزه های تاریخی است. یکی از این موزه ها پرادو نام دارد که در آنجا می توانید مجموعه بزرگی از نقاشی های اسپانیا را ببیند.

۶. پلازا د اسپانیا (Plaza de España)

مادرید مملو از میدان های دیدنی است. جایی که می توانید ساعت ها قدم بزنید و بهترین عکس های سفرتان را بگیرید. یکی دیگر از این میادین، پلازا  د اسپانیا است که مجسمه نویسنده دون کیشوت را به نمایش می گذارد.

۷. دروازه آلکالا (Puerta de Alcala)

کافیست مادرید را در اینترنت جستجو کنتید، بدون شک یکی از تصاویری که ارائه می دهد دروازه آلکالا است. بنای معروفی که چیزی حدود سیصد سال پیش توسط معمار ایتالیایی ساخته شد.

۸. تئاتر سلطنتی (Royal Theater)

چیزی حدود ۱۶۰ سال پیش در مادرید تئاتر سلطنتی با نام تئاتر اپرا ساخته شد، این بنای دیدنی بعدها با کمی تخریب مورد بازسازی قرار گرفت.

۹. بازار سن میگل (Mercado de San Miguel)

یکی از لذت های سفر بازار گردی و لمس زندگی محلی ها از نزدیک است. یکی از این بازارگردی های مهیج در بازار سن میگل در مادرید است. بازاری سرپوشیده که قدمت آن حدودا به صد سال پیش بازمی گردد

۱۰. میدان سیبلس (Plaza de Cibeles)

یکی دیگر از جاذبه های شهر مادرید میدان سیبلس است که فواره الهه سیبلس را در خود جا داده است، با رفتن به این میدان می توانید سالن بزرگ و باشکوه شهر را که در نزدیکی آن قرار گرفته است ببینید.


آشنایی با ۱۰ جاذبه ی دیدنی در مادرید
آشنایی با ۱۰ جاذبه ی دیدنی در مادرید

توصیه هایی برای داشتن سفری مهیج به مادرید


مادرید

مادریــد، پایتخــت اســپانیا، شــهر تاریــخ، موســیقی، شــور و هیجــان و فوتبــال اســت. مادریــد را می تــوان نمونــه ی کوچــک کشــور اســپانیا دانســت: از تمــام ســنت ها و جذابیت هایــی کــه در ایــن کشــور وجــود دارنــد، چیــزی هــم در مادریــد پیــدا می شــود. مادریــد را در دنیــا بــا میــراث فرهنگــی و هنــری یگانــه و زیبایــش و بــا شــب های پــر زرق و بــرق و زنــده اش می شناســند. موزه هــای بی پایانــش، رســتوران ها و کافه هــای همیشــه بیــدارش و هــوای معتــدل و مــردم زنــده و خوشــحالش، مادریــد را یکــی از پرتوریســت ترین شــهرهای اروپــا کــرده اســت. تقریبــا چهــار فصــل ســال، شــهر شــلوغ و پــر از مســافر اســت. بــا ایــن حــال، بهــار و پاییــز بــرای دیــدن مادریــد وقــت مناســب تری اســت؛ هــم هــوا خــوب اســت و هــم فســتیوال ها و جشــن های زیــادی در شــهر برپاســت. قلــب مادریــد، میــدان دروازه ی خورشــید یــا Puerta Del Sol در قســمت جنوبــی شــهر اســت کــه بــا دو مجســمه ی معــروف مشــخص شــده: مجســمه ی پادشــاه کارلــوس ســوم و مجســمه ی خــرس و درخــت کــه نمــاد خانــواده ی ســلطنتی اســپانیا و نمــاد مادریــد بــه شــمار مــی رود.
پوئرتــا دل ســول در مرکــز مادریــد قــرار دارد و از آنجــا بــه راحتــی بــه هــر جــای شــهر می تــوان رفــت. نزدیــک ایــن منطقــه، میــدان مشــهور دیگــری بــا نــام پــلازا مایــور قــرار دارد کــه از شــلوغ ترین و محبوب تریــن میدان هــای شــهر اســت. پــلازا مایــور میدانــی وســیع اســت کــه ســاختمان هایی قدیمــی بــه ســبک معمــاری گوتیــک بــا رســتوران ها، کافه هــا و مغازه هــا دور تــا دورش را پــر کــرده. ســاخت پــلازا مایــور در قــرن هفــده و بــه دســتور پادشــاه فیلیــپ ســوم آغــاز شــد و امــروز بــا حضــور مجســمه ی فیلیــپ ســوم در وســط میــدان، این جــا محــل اصلــی جشــنواره ها و گردهمایی هــای مــردم مادریــد اســت. مــردم مادریــد بــه شــب زنده داری و خیابان گــردی معــروف شــده اند. خیلــی از کافه هــا و مغازه هــا تــا ســاعت پنــج صبــح نیــز بــاز هســتند. مــردم محلــی و توریســت ها هــم تــا هــر ســاعت شــب در رســتوران ها و پلازاهــا در رفــت و ٱمدنــد. عــلاوه بــر میــدان مایــور، میــدان ســیبلس (Plaza De Cibeles) بــا ســاختمان تــالار شــهر بــزرگ و مشــهور و نورپــردازی بی نظیــرش در شب همیشــه پــر رفــت و آمــد و زنــده هســتند. میــدان ســیبلس را بایــد موقــع بازی هــای باشــگاه رئــال مادریــد ببینیــد؛ تقریبــا تمــام طرفــداران رئــال مادریــد این جــا جمــع می شــوند و اگــر تیم شــان ببــرد کــه دیگــر جشــن تــا صبــح در تمــام خیابان هــای شــهر برپاســت.
مادریــد شــهر هنــر و شــهر موزه هــا و نمایشــگاه های هنری اســت. یکــی از جاهایــی کــه نبایــد دیدنــش را در مادریــد از دســت بدهیــد، مــوزه ی پرادوســت کــه یکــی از بزرگ تریــن مجموعه هــای آثــار هنــری اروپــا و اســپانیا را دارد بــا ســاختمانی بــزرگ و فضــای ســبز دیدنــی در اطرافــش. یکــی دیگــر از موزه هــای مشــهور اســپانیا، مــوزه ی رینــا ســوفیا در خیابــان ســانتا ایزابــل در نزدیکــی مــوزه ی پرادوســت؛ دیــدن کلکســیون عظیمــی از آثــار پابلــو پیکاســو، ســالوادور دالــی، باکــون و میــرو تجربــه ی ارزشمندی ســت از موزه هــای هنــر اســپانیا.
در کنــار همــه ی ایــن آثــار نقاشــی بــی نظیــر، کاخ ســلطنتی ، مــوزه ی رئــال مادریــد ، مــوزه ی تیســن بورنمیســا و کتابخانــه ملــی اســپانیا از دیدنی هــای بی پایــان ایــن شــهر فرهنگــی ِ زیباســت. اگــر تمــام وقــت ســفرتان را بــه گشــتن موزه هــا و گالری هــای مادریــد اختصــاص بدهیــد، بــاز هــم ممکــن اســت وقــت کــم بیاوریــد. همــه جــا بســاط هنــر بــه راه اســت. در خیابان هــا می توانیــد مجســمه ی گاوهایــی را ببینیــد کــه روی تن شــان بــه ســبک های مختلــف نقاشــی شــده است. ایــن گاوهــا نمــاد میدان هــای گاوبــازی و ماتادورهــای اســپانیا هســتند. شــب ها پیاده رو هــا را نوازنده هــا ی مادریــدی اشــغال می کننــد: اجرایــی زنــده و باشــکوه از هنــر فلامنکــو کــه در فهرســت میــراث معنــوی یونســکو نیــز بــه ثبــت رســیده. بــرای دیــدن تئاتــر و اپــرا بهتــر اســت لیســت برنامه هایشــان را در کافه هــا و روزنامه فروشــی ها پیــدا کنیــد و یــا بــه رویــال تئاتــر برویــد. رویــال تئاتــر مرکــز اصلــی اپــرا و تئاتــر مادریــد اســت و همیشــه چنــد برنامــه ی خــوب در حــال اجــرا دارد.
یکــی از جذابیت هــای مادریــد بــرای گردشــگرها، فوتبــال اســت. باشــگاه فوتبــال رئــال مادریــد، یــا همــان اســتادیوم ســانتیاگو برنابئــو، و باشــگاه فوتبــال اتلتیکــو مادریــد در طــول ســال چنــد بــاری عاشــقان فوتبــال را از جاهــای دیگــر اســپانیا و اروپــا بــه ایــن شــهر می کشــاند. معمــولا گیــر آوردن بلیــت بازی هــا کار راحتــی نیســت و همــان روزهــای اول بــه فــروش رســیده، ولــی اگــر زمــان بــازی نباشــد، می تــوان یکــی از تورهــای باشــگاه را گرفــت و کل ورزشــگاه اختصاصــی آن را گشــت. اســتادیوم ســانتیاگو برنابئــو در منطقــه ی چامارتیــن واقــع شــده و ایســتگاه مترویــی بــه همیــن نــام دارد.
تــور اســتادیوم ســانتیاگو برنابئــو شــامل دیــدن زمیــن و محوطــه ی اســتادیوم، رختکن هــا، جایــگاه خبرنــگاری و مــوزه ی باشــگاه رئــال مادریــد می شــود. مــوزه ی رئــال مادریــد تمــام کاپ هــا و جایزه هــای ایــن باشــگاه را بــا چیزهــای هیجان انگیــز دیگــری بــه نمایــش گذاشــته اســت.
دیدنی هــای مادریــد بی پایاننــد ولــی می تــوان روزی را نیــز بــه خریــد کــردن در منطقــه ســول ســالامانکا اختصــاص داد. حواســتان باشــد در مادریــد ماننــد هــر جــای دیگــری در اروپــا، بایــد محتــاط باشــید. جنــس تقلبــی خریــدن در اروپــا جــرم محســوب می شــود و عواقــب خوبــی نــدارد. کفــش و لبــاس مــارک دار را از فروشــگاه خودشــان بخریــد. اگــر خرده ریــز دوســت داریــد و دنبــال چیــز خاصــی نمی گردیــد، مغازه هــا و بازارچه هــای اطــراف پوئرتــا دو ســول را حتمــا ببینیــد. اگــر صبــح یکشــنبه در مادریــد بودیــد، بــازار La Rastro را کــه یکــی از بزرگ تریــن یکشــنبه بازارهای اروپاســت از دســت ندهیــد. گشــت زدن در بــازار و غذاهــا و نوشــیدنی های فــوری کــه اطرافــش می فروشــند از چیزهــای جالبــی کــه ممکــن اســت بخریــد، بیشــتر خــوش می گــذرد. بــرای رســیدن بــه یکشــنبه بــازار بــا متــرو بــه La Latina برویــد. در مادریــد لازم نیســت خیلــی دنبــال غــذا بگردیــد. هــر غذایــی کــه چشــم تان را گرفــت، ســفارش دهیــد و مطمئــن باشــید پشــیمان نخواهیــد شــد. غیــر از رســتوران های بین المللــی، ایرانــی، ترکــی و عربــی، چینــی و هنــدی متعــددی کــه در مادریــد پیــدا می شــود، رســتوران های ایــن شــهر تمــام غذاهــای اســپانیا را ســرو می کننــد. البتــه یــک مــدل کبــاب بــره دارنــد کــه غــذای ســنتی مادریــد بــه شــمار مــی رود و معمــولا بــا ســس ســیر ســرو می شــود.
مادریــد هتــل و مهمان خانــه زیــاد دارد. بــا توجــه بــه ســلیقه و پولــی کــه می خواهیــد خــرج کنیــد، از هتل هــای مرکــز شــهر گرفتــه تــا دهکده هــای اطــراف،  میزبــان خوبــی بــرای توریســت ها هســتند. هتل هــای مرکــز شــهر نســبت بــه شــهرهای دیگــر اروپــا خیلــی گــران نیســتند، ولــی هــر چــه بــه ســکونت گاه های خلــوت شــهر نزدیــک می شــوید، قیمــت هتل هــا بــا توجــه بــه امکانات شــان کم تــر می شــود. اگــر در مــاه مــه یــا ژوئــن بــه مادریــد ســفر می کنیــد ، یادتــان باشــد فصــل مســابقات گاوبــازی اســت. حواســتان باشــد کــه مســابقات معــروف گاوبازی اســپانیایی در ورزشــگاه لاس ونتــاس را از دســت ندهیــد کــه از تجربه هــای بی نظیــر ســفر بــه اسپانیاســت.

 

دیدنی های مادرید
– قصر سلطنتی
– میدان پورتو دل سول
– پلازا مایور – گران ویا
– پلازا سیبلس
– موزه دل پرادو
– موزه رینا سوفیا
– موزه تیسن
– موزه باشگاه رئال مادرید
– موزه ی گویا
– کتابخانه ی ملی اسپانیا
– رویال تئاتر
– پارک ال رتیرو
– کلیسای جامع مادرید
– معبد مصری دبود
– پلازای دولاویلا
– باغ وحش و آکواریوم مادرید

 

توصیه می کنیم این ها را هم به خاطر بسپارید:
اگــر بــا هواپیمــا بــه ایــن شــهر ســفر کنیــد، اولیــن ســاختمانی کــه در مادریــد می بینیــد، فــرودگاه بین المللــی باراخاساســت. فــرودگاه باراخــاس کــه چنــد جایــزه ی معمــاری برنــده شــده، کــم از یــک اثــر دیدنــی کــه بایــد بــرای دیدنــش بلیــت بخریــد، نــدارد. فــرودگاه، ســاختمان بزرگــی اســت کــه حــدود ۱۳ کیلومتــر بــا مرکــز شــهر، یعنی میدان دروازه ی خورشــید یــا پوئرتــا دل ســول فاصلــه دارد. ایــن مســیر را می تــوان بــا خــط ۸ متــرو، تاکســی و اتوبــوس طــی کــرد. بلیــت متــرو از فــرودگاه بــه مرکــز شــهر دو یــورو هزینــه دارد و همیــن فاصلــه بــا اتوبــوس گران تــر می شــود و تاکســی ها هــم کــه بــا کم تــر از ۴۰ یــورو شــما را بــه شــهر نخواهنــد رســاند. خوبــی چمــدان ســبک داشــتن همیــن اســت: می توانیــد از همــان اول مراقــب هزینه هــا باشــید و بــا متــرو وارد مادریــد شــوید.
بــا قطــار هــم می تــوان از شــهرهای دیگــر خــود اســپانیا و اروپــا بــه مادریــد رســید. یــک امتیــازش ایــن اســت کــه مناظــر زیبایــی را خواهیــد دیــد؛ فقــط فرامــوش نکنیــد کــه ســاعت حرکــت ترن هــا و عوض کــردن ایســتگاه ها را خــوب بلــد باشــید.
سیســتم حمــل و نقــل عمومــی مادریــد نــه تنهــا یکــی از بهترین هــای اروپــا، بلکــه کل جهــان اســت و متــروی ایــن شــهر با ٢٣۴ ایســتگاه رتبــه ی ششــم را در بیــن متروهــای دنیــا از لحــاظ طــول خــط متــرو دارد و بیشــترین ســهم را در جابه جایــی مســافر در شــهر مادریــد بــر عهــده گرفتــه است. در کنــار متــرو، اتوبــوس، تاکســی و یــک قطــار محلــی (تــرن برقی) هــم دارد کــه از روســتاهای اطــراف تــا مرکــز شــهر مادریــد حرکــت می کنــد. دسترســی بــه وســایل نقلیــه ی عمومــی همــه جــای شــهر بــه راحتــی انجــام می شــود و قطــار محلــی مادریــد هــم بــرای دیــدن محله هــای اطــراف شــهر و گشــت زدن از شــمال تــا جنــوب مادریــد انتخــاب مناســبی اســت.
در مادریــد هــم بایــد مواظــب جیــب برهــا و بچه هــای کولــی باشــید. بــا دســت فروش ها وارد معاملــه نشــوید و چیــزی از کســی در خیابــان قبــول نکنیــد.

 


توصیه هایی برای داشتن سفری مهیج به مادرید
توصیه هایی برای داشتن سفری مهیج به مادرید

در این شهرها رفت و آمد آسانی دارید


شهرهایی که بهترین سیستم حمل و نقل را دارند

اگر می خواهید در شهری خارجی گشت و گذار کنید باید راهی برای رفت و آمد در این شهر پیدا کنید و اگر به هر دلیل نخواستید اتومبیل کرایه کنید باید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می تواند راهی آسان، امن، راحت و ارزان برای رفت و آمد در شهر باشد. در واقع، بعضی از شهرها هم هستند که استفاده از حمل و نقل عمومی آن ها بسیار لذت بخش است با صدف شریعتی همراه باشید تا با این شهرها آشنا شوید.

مادرید با جمعیت ۳.۲ میلیون نفر سومین شهر پر جمعیت اتحادیه اروپا است اما سیستم حمل و نقل کارآمد، قابل اعتمال و امن آن باعث شده که رفت و آمد در این شهر خیلی راحت شود. سیستم حمل و نقل مادرید شامل مترو، قطار سبک شهری، راه آهن حومه و اتوبوس است، قیمت بلیط متروی تک سفره حدود ۱.۷۷ دلار است که این قیمت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را مقرون بصرفه کرده است.

مادرید

جرسی سیتی؛ آمریکا

 تقریبا نیمی از رفت و آمدهای جرسی سیتی با حمل و نقل عمومی انجام می شود که بعد از نیویورک دومین شهر آمریکا است که درصد زیادی از مردمش از این وسایل استفاده می کنند. با تکیه بر سیستم حمل و نقل پیچیده و قابل اعتماد این شهر که شامل قطار سبک شهری، اتوبوس و قایق می باشد مردم جرسی سیتی می توانند بدون اتومبیل شخصی به راحتی زندگی کنند به همین دلیل ۴۱ درصد خانواده های جرسی سیتی اتومبیل ندارند.

لیسبون؛ پرتقال

لیسبون همیشه به خاطر ترامواهای سفید و زرد خود که از قرن ۱۹ کاربرد داشته معروف بوده است اما این روزها خط متروی لیسبون با اتصال مرکز شهر به مناطق شمالی و شرقی و حومه مهمترین نقش را در حمل و نقل عمومی بازی می کند که همراه وسایل دیگری مثل اتوبوس و قطار کابلی رفت و آمد عمومی لیسبون را تبدیل به راهی آسان، ارزان و قابل اعتماد برای گشت و گذار در شهر کرده است.

ترامواهای سفید و زرد

شانگهای؛ چین

شانگهای به عنوان پر جمعیت ترین شهر چین سیستم حمل و نقل گسترده ای دارد  که دارای برتری های زیادی می باشد. در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۰ متروی این شهر رکورد جابجایی ۷.۵۴۸ میلیون نفر در روز را زد، شانگهای گسترده ترین شبکه مسیرهای اتوبوس شهری و قدیمی ترین سیستم اتوبوس برقی را دارد.

سن پترزبورگ؛ روسیه

سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه است و شبکه گسترده حمل و نقل عمومی شامل مترو، اتوبوس، تراموا و اتوبوس برقی و صدها مسیر برای تاکسی های مشارکتی دارد، قبلا بیشتر رفت و آمدها با تراموا انجام می شد اما امروزه بیشتر مسافران با مترو رفت و آمد می کنند و متروی این شهر یکی از زیباترین و جذاب ترین متروهای جهان است که کارهای دستی و تزئینات زیبایی دارد.

متروی سن پترزبورگ

مونترال؛ کانادا

مونترال مانند بیشتر شهرهای مهم به خاطر حجم انبوه ترافیک مشکلاتی را دارد به همین دلیل حمل و نقل عمومی بهترین راه برای مسافرت های درون شهری است. سیستم حمل و نقل مونترال شامل اتوبوس، مترو و قطارهای حومه است، متروی محلی کانادا شلوغ ترین سیستم زیرزمینی است و بیش از یک میلیون نفر را در روز جابجا می کند.

بروکسل؛ بلژیک

 بروکسل که مقر اتحادیه اروپا است سیستم حمل و نقلی با کیفیت دارد که مسافرت سریع و ایمن مردم در شهر را تضمین می کند، در حمل و نقل درون شهری از سیستم کارت بلیط استفاده می کند که باعث می شود مسافراندر همه وسایل از یک کارت استفاده کنند. مترو سریع ترین و مناسب ترین راه برای رفت و آمد در شهر بروکسل که از ۴ خط تشکیل شده و قطارها در ساعات شلوغ هر ۳ دقیقه یکبار و بعد از ساعت ۸ شب هر ۱۰ دقیقه یکبار به ایستگاه می آیند.

در این شهرها رفت و آمد آسانی دارید
در این شهرها رفت و آمد آسانی دارید