تماشای حیات وحش در باغ وحش باکو


باغ وحش باکو

باغ وحش باکو، پارک جانورشناسی دولتی است که در باکو قرار دارد. این باغ وحش در سال ۱۹۲۸ تاسیس شده و قدیمی ترین باغ وحش آذربایجان است. باغ وحش باکو متعلق به وزارت فرهنگ و گردشگریآذربایجان و شهرداری شهر باکو است و  مساحت کلی آن، ۴.۲۵۵ هکتار می باشد. اگر می خواهید درباره باغ وحش باکو بیشتر بدانید در ادامه صدف شریعتی را همراهی کنید.

باغ وحش در باکو

تاریخچه باغ وحش:


این باغ وحش در سال ۱۹۲۸ در پارک لوناچارسکی تاسیس شد پارکی که بعدها به نام نیظامی تغییر نام داد. در سال ۱۹۴۲ ، با تخلیه باغ وحش روستوف، باغ وحش جدیدی در آن محل درست شد که مراسم افتتاحیه آن بعد از جنگ کبیر میهنی انجام شد. تا سال ۱۹۵۸ این پارک جانورشناسی در کنار ایستگاه راه آهن در میدان کوچکی قرار داشت که بعدها نام آن را ایلیچ گذاشتند.در سال ۱۹۵۸ این باغ وحش به شهر بایل، در حومه شهر باکو منتقل شد و تا اواسط دهه ۱۹۷۰ در همان جا قرار داشت. وقتی در بایل پدیده لغزش زمین اتفاق افتاد یک خرس و یک شیر با پرت شدن قفس هایشان مردند. این حادثه باعث شد که مسئولین شهر به فکر جایی جدید و امن برای باغ وحش بیفتند. اما تا زمانی که تصمیم قطعی گرفته شود این باغ وحش به طور موقت به شهر رازین منتقل شد و تا سال ۱۹۸۵ در همان شهر باقی ماند. اما دراین مدت گروهی از متخصصین جانورشناسی و زیست شناسی و متخصصان دیگر به این نتیجه رسیدند که «رایون نریمانوف» در باکو، محل مناسبی برای زندگی حیوانات می باشد. ساخت باغ وحش جدید برای بچه ها در کنار ایستگاه راه آهن شروع شد و طبق برنامه، ۴۵ هکتار برای آن در نظر گرفته شد. برای اینکه ساخت باغ وحش با سرعت بیشتری انجام شود تصمیم گرفته شد که به طور موقت فقط از ۲.۲۵ هکتار از زمین استفاده شود و بعدها با ساخت راه آهن دایره ای برای بچه ها این باغ وحش را گسترش دهند.

حسوانات باغ وحش

در سال  ۱۹۷۹، رئیس قوه مجریه پول لازم برای ساخت باغ وحش جدید را اختصاص داد، ساخت این باغ وحش به دلیل کمبود بوجه، ۵ سال طول کشیده بود. بالاخره در اول سپتامبر ۱۹۸۵، باغ وحش جدید باکو به بهره برداری رسید و دوباره به روی بازدیدکنندگان باز شد. این باغ وحش تا الان هم در همین محل قرار دارد. در سال ۲۰۰۱، طبق دستور رئیس قوه مجریه باکو، ۲ هکتار دیگر به این باغ وحش اختصاص پیدا کرد و مساحت کلی آن را به ۴.۲۵ هکنار گسترش داد. در سال ۲۰۰۸، ۶ گونه از حیوانات نابومی با هواپیمایی از مینسک (پایتخت بلاروس) به باکو آورده شدند این حیوانات شامل یک جفت کوروکودیل نیل، بینی خرس ها (Nasua)، چینچیلا، سگ مصری، شوکا، سیاه گوش بودند و در ازای معاوضه با یک شیر جوان که در اواخر سال ۲۰۰۷۷ به پایتخت بلاروس فرستاده شده بود به باکو داده شدند. در سال ۲۰۱۰ دوباره کار ساخت و ساز را در این باغ وحش آغاز شد و ایستگاه راه آهن بچه ها به طور کامل بازسازی کردند. از دهه ۲۰۰۰ سازمان رفاه حیوانات نگرانی هایی بابت شرایط و امنیت این باغ وحش دارد که باعث شد دوباره به طرح انتقال باغ وحش در دستور کار قرر بگیرد.

حیوانات باغ وحش باکو

پروژه باغ وحش جدید

طبق دستور الهام الی اف رئیس جمهور کنونی آذربایجان، قرار است باغ وحش جدید در شهرستان آب شوران در ۱۰ کیلومتری باکو ساخته شود و مبلغ ۲.۸۵ میلیون منات هم برای این کار اختصاص پیدا کرده است.

تماشای حیات وحش در باغ وحش باکو
تماشای حیات وحش در باغ وحش باکو

دریاچه بیوک شور در باکو


باکو پایتخت جمهوری آذربایجان و بزرگ ترین بندر این کشور است. این شهر در غرب دریای خزر قرار دارد و منطقه ای نفت خیز می باشد. باکو با داشتن  پارک های ساحلی جذاب و برگزاری برنامه های متنوع شاد، گردشگران زیادی دارد. می خواهیم درباره یکی از جاذبه های این شهر حرف بزنیم: دریاچه بیوک شور(BoyukShor)، در ادامه صدف شریعتی را همراهی کنید.:


دریاچه بیوک شور درجمهوری آذربایجان

دریاچه بیوک شور به معنی آب های شور است. این دریاچه دومین دریاچه بزرگ آذربایجان و بزرگ ترین دریاچه در شبه جزیره آبشوران است و در مرکز شبه جزیره آبشوران قرار دارد. بر طبق داده های جغرافیایی، مقدار متوسط عمق این دریاچه ۳.۴۰ تا ۳.۹۵ متر و بیشترین طول آن ۴.۲۰ متر است و عمق خط ساحلی آن در محدوده ۰.۵ تا ۱.۷۰ متر است. شکل ظاهری دریاچه به شکل بیضی است و طول آن از شمال غربی تا جنوب شرقی ۱۰ کیلومتر و بیشترین عرض آن ۱.۵ تا ۲ کیلومتر است. این دریاچه از آب های زیر زمینی تغذیه می شود، سطح دریاچه ۱۳۰۰ هکتار و حجم آن ۴۵ میلیون سانتی متر معکب است.

دریاچه های زیبا در باکو

وضعیت محیط زیستی دریاچه

وضعیت دریاچه در حالت بدی قرار دارد و ضایعات کارخانه های اطراف، دریاچه را آلوده کرده است. طبق گفته های وزیر محیط زیست این کشور، حدود ۱۸ هزار متر مکعب از ضایعات صنعتی و دیگر ضایعات به داخل این دریاچه ریخته می شود. یکی از منابع اصلی آلودگی نفت است که بعد از رونق استخراج  و تولید نفت ایجاد شده است. اولین مخزن ذخیره سازی نفت در سال ۱۸۶۶ در نزدیکی این دریاچه ساخته شد. در سال ۲۰۰۴ وضعیت زیست محیطی این دریاچه بسیار بد توصیف شد. به علاوه، ساخت و سازهایی که با خشک کردن قسمتی از دریاچه شروع شدند آلودگی های بیشتری را ایجاد کردند. بادهای شدید در باکو که شن و ماسه را با خود به دریاچه می آورد باعث خشک شدن دریاچه شده است. کارشناسان ادعا می کنند که کم آب شدن این دریاچه می تواند باعث پخش شدن رسوبات نمک توسط باد شود و مشکلات زیست محیطی بیشتری ایجاد کند. آذربایجان از تولید کنندگان مهم نفت است و در سال های اخیر با بی توجهی هایی که در هنگام استخراج نفت به محیط زیست شده است آلودگی های شدیدی در دریاچه های باکو به وجود آمده است.

دریاچه بیوک شور

ساخت مجتمع تفریحی

در دهه ۲۰۰۰ مسئولان باکو طرحی را برای ساخت مجتمع بزرگ تفریحی در محل دریاچه بیوک شور آماده کردند. تصمیم گرفته شد که قستی از دریاچه خشک و مجموعه ای از پارک ها و ساختمان ها به جای آن ساخته شود. در مرحله اول پروژه قرار شد که از ۱۲۸ هکتار از زمین های اطراف استفاده شود و در ۳۰ درصد آن ها دریاچه مصنوعی ساخته شود. این مجموعه شامل پارک تفریحی، امکانات ورزشی و تفریحی و باغ است. پیشنهاد شده که موزه نفت و موزه چای آذربایجان هم در این محل ساخته شود. مرکز خریدی هم به مساحت ۴.۵ هکتار در این محل درست می شود. ورودی اصلی به پارک از اتوبان بیوک شور می باشد. تصمیم گرفته شده که برای کودکان هم مجموعه ای به نام دنیای بچه ها در این محل ساخته شود که شامل سالن تئاتر، کافه، باغ وحش و پارک است. در مرکز مجموعه دریاچه ای مصنوعی با قایق های کوچک ساخته می شود و آبشاری به طول ۳۰۰ متر نیز خواهد داشت.

دریاچه باکو


دریاچه بیوک شور در باکو
دریاچه بیوک شور در باکو

کاخ شیروان شاه، قصری تاریخی در باکو


درباره کاخ شیروان شاه

کاخ شیروان شاه در قرن پانزدهم توسط سلسله شروان شاهان ساخته شد و یونسکو آن را یکی از مرواریدهای معماری آذربایجان توصیف کرده است. این کاخ در بخش تاریخی باکو در آذربایجان قرار دارد و به همراه قلعه دختر به عنوان آثار تاریخی این شهر در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. این مجموعه شامل ساختمان اصلی قصر، دیوان خانه، مقبره سید یحیی، مسجد و … می باشد. برای آشنایی بیشتر با این کاخ در ادامه صدف شریعتی را  همراهی کنید.

کاخ شیروان شاه

 تاریخچه کاخ شیروان شاه:


در قرن پانزدهم بعد از زلزله ویرانگری که در شهر شماخی اتفاق افتاد، ابراهیم یکم پادشاه آن زمان تصمیم گرفت که پایتخت خود را از شماخی به باکو منتقل کند و برای خود کاخی زیبا بسازد. پس از اینکه سلسله صفوی در سال ۱۵۰۱، باکو را فتح کرد، این کاخ به ویرانه تبدیل شد اما بعدها با مرمت و بازسازی به عنوان موزه ای مرکزی معرفی و در لیست یونسکو قرار گرفت.

درون کاخ شیروان شاه

معماری کاخ شیروان شاه

ساختمان اصلی: بنای اصلی این مجموعه در سال ۱۴۱۱ توسط شیروان شاه شیخ ابراهیم اول ساخته شد. ساختمان دو طبقه این قصر حدود  ۵۰ بعد دارد و قسمت های بیرونی بنا با ۳۳ راه پله باریک و پیچ در پیچ با هم مرتبط شده اند. دروازه بزرگ مستقیما از حیاط به طبقه دوم به اتاقی که بر روی آن یک گنبد است می رود و راهرویی کوچک و هشت ضلعی آن را به دیگر اتاق های قصر مرتبط می کند.

دیوان خانه: دیوان خانه غرفه ای سنگی و کوچک است که در داخل حیاطی کوچک که از سه طرف با گالری ها احاطه شده قرار دارد. غرفه Pharid از سالنی  هشت ضلعی که در داخل و بیرون آن گنبدی سنگی وجود دارد تشکیل شده است. دروازه ورودی اصلی با کتیبه های عربی مزین و بر روی آن برگ های درخت انجیر نقاشی شده است. بر روی دروازه اصلی دو مدال قرار دارد که درون هر کدام کتیبه ای عربی وجود دارد.

مقبره: مقبره شیروان شاه مستطیلی شکل است و بر روی آن قبه ای شش گوش قرار دارد که روی آن از سمت بیرون با ستاره های مختلفی تزئین شده است. طبق کتیبه ای که بر روی در ورودی قرار دارد بزرگ ترین پادشاه سلسله شروان شاهان در سال ۸۳۹۹ دستور داد تا این مقبره را برای مادر و پسر او بسازند.

مسجد: مقبره سید یحیی در بخش جنوبی این مجموعه قرار دارد، سید یحیی محققی سلطنتی بود.

حیاط کاخ شیروان شاه

بازدید از کاخ شیروان شاه

معماری قدیمی کاخ شیروان شاه و رستوران‌ها و مغازه‌های سنتی‌ اطراف آن، گردشگران زیادی را به قسمت قدیمی شهر باکو می کشاند. ورود به بخش قدیمی باکو هزینه ای ندارد اما اگر بخواهید از دو بنای تاریخی کاخ شیروان شاه و قلعه دختر دیدن کنید باید هزینه ورودی بدهید. در بازدید از این کاخ می توانید از همه قسمت های آن دیدن کنید و محو معماری قدیمی زیبای این کاخ شوید. گشت و گذار در بافت قدیمی این شهر شما را با فرهنگ سنتی مردم این نقطه آشنا می کند. این کاخ هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر باز است و اگر بخواهید همه قسمت های آن را بگردید حدود ۲ ساعت زمان لازم دارید.

کاخ شیروان شاه، قصری تاریخی در باکو
کاخ شیروان شاه، قصری تاریخی در باکو

آتشگاه باکو، موزه ای تاریخی


آتشگاه باکو

باکو ، پایتخت جمهوری آذربایجان پر از جاذبه های گردشگری است، جاذبه هایی که گردشگران را به این شهر زیبا می کشاند. یکی از این جاذبه ها، آتشگاه (Ateshgahh) باکو است، آتشگاهی که در گذشته به طور طبیعی از هفت قسمت آن آتش بیرون می آمده است.  در گذشته آتشگاه جایی بود که در آن روحیانیون دین زردشتی به عبادت مشغول می شدند و در آن محرابی از آتش وجود داشت. این آتشگاه، در ۳۰ کیلومتری باکو، در جنوب شرقی شبه جزیره آبشوران در اطراف شهر سوارخانی قرار دارد. اگر می خواهید با این بنای زیبا بیشتر آشنا شوید در ادامه صدف شریعتی را همراهی کنید.

آتشگاه باکو

درباره آتشگاه باکو:


آتشگاه باکو ساختمانی به شکل قلعه است که در منطقه سوراخانی شهر باکو در جمهوری آذربایجان واقع شده است. نمای ظاهری بنای آتشگاه به شکل پنج ضلعی است و دیوارهایی در اطراف آن قرار دارد. یک ورودی مرکزی دارد که در بالای آن هم اتاقی برای پذیرایی از مهمانان به نام بالا خانه ساخته شده است. در حیاط مرکزی ساختمانی چهارگوش قرار دارد که گنبدی بر روی آن قرار گرفته و آتشی در زیر آن گنبد روشن است.

این محراب در قرن هفدهم و هجدهم ساخته شده است. اتاق هایی در اطراف حیاط قرار دارد که در گذشته بزرگان دینی در آن ها زندگی می کردند. این اتاق ها امروزه به شکل موزه مورد بازدید قرار می گیرد و در آن ها مجسمه هایی هم وجود دارد. در سال ۱۸۸۳ در کنار این آتشگاه تاسیسات نفت و گاز بنا شد و پس از آن این آتشگاه به محلی متروکه تبدیل شد. این بنا از جاذبه های گردشگری اصلی شهر است، در سال ۱۹۷۵ تبدیل به موزه شد و از آن زمان تا کنون هر سال حدود پانزده هزار گردشگر به بازدید از این محل می روند. در سال ۱۹۹۸ این آتشگاه نامزد ورود به لیست میراث جهانی یونسکو شد. این آتشگاه بر روی میدان گاز طبیعی قرار دارد و به همین دلیل در گذشته گاز از هفت قسمت آن به بیرون میزده و آتش هایی طبیعی در این محل  رخ می داده است. از آن جایی که گردشگران زیادی به دیدن این آتشگاه می روند امروزه گاز طبیعی را به محل کشیده اند تا آتش آتشگاه با این گاز روشن شود.

جاذبه های باکو

   آتشگاه باکو چگونه به وجود آمد؟

شبه جزیره آبشوران در غرب دریای خزر، میدانی گازی است و از روزنه های آن گاز طبیعی به بیرون می آید. قبل از اینکه در اواخر قرن ۱۷ در این محل آتشگاه ساخته شود، مردم باکو با دیدن آتش هایی که از هفت سوراخ این محل به بیرون می زده است در این محل عبادت می کردند و آن را مکانی مقدس می دانستند. به همین دلیل تصمیم گرفته شد که در این محل آتشگاهی ساخته شود.

جاذبههای مذهبی در باکو

بعد از اینکه اعراب به ایران حمله کردند این محل که عبادتگاهی زردشتی به حساب می آمد توسط آن ها نابود شد و دوباره مورد مرمت قرار گرفت. بعد از آن، در این که این آتشگاه متعلق به زردشتی ها است و یا هندوها اختلاف افتاد چون آتش در میان هر دوی این ادیان، مقدس است و گروهی از هندوها هم ادعا کردند که این آتشگاه محلی برای عبادت آن ها است.

آتشگاه باکو، موزه ای تاریخی
آتشگاه باکو، موزه ای تاریخی

آتشگاه باکو، موزه ای تاریخی


آتشگاه باکو

باکو ، پایتخت جمهوری آذربایجان پر از جاذبه های گردشگری است، جاذبه هایی که گردشگران را به این شهر زیبا می کشاند. یکی از این جاذبه ها، آتشگاه (Ateshgahh) باکو است، آتشگاهی که در گذشته به طور طبیعی از هفت قسمت آن آتش بیرون می آمده است.  در گذشته آتشگاه جایی بود که در آن روحیانیون دین زردشتی به عبادت مشغول می شدند و در آن محرابی از آتش وجود داشت. این آتشگاه، در ۳۰ کیلومتری باکو، در جنوب شرقی شبه جزیره آبشوران در اطراف شهر سوارخانی قرار دارد. اگر می خواهید با این بنای زیبا بیشتر آشنا شوید در ادامه صدف شریعتی را همراهی کنید.

آتشگاه باکو

درباره آتشگاه باکو:


آتشگاه باکو ساختمانی به شکل قلعه است که در منطقه سوراخانی شهر باکو در جمهوری آذربایجان واقع شده است. نمای ظاهری بنای آتشگاه به شکل پنج ضلعی است و دیوارهایی در اطراف آن قرار دارد. یک ورودی مرکزی دارد که در بالای آن هم اتاقی برای پذیرایی از مهمانان به نام بالا خانه ساخته شده است. در حیاط مرکزی ساختمانی چهارگوش قرار دارد که گنبدی بر روی آن قرار گرفته و آتشی در زیر آن گنبد روشن است.

این محراب در قرن هفدهم و هجدهم ساخته شده است. اتاق هایی در اطراف حیاط قرار دارد که در گذشته بزرگان دینی در آن ها زندگی می کردند. این اتاق ها امروزه به شکل موزه مورد بازدید قرار می گیرد و در آن ها مجسمه هایی هم وجود دارد. در سال ۱۸۸۳ در کنار این آتشگاه تاسیسات نفت و گاز بنا شد و پس از آن این آتشگاه به محلی متروکه تبدیل شد. این بنا از جاذبه های گردشگری اصلی شهر است، در سال ۱۹۷۵ تبدیل به موزه شد و از آن زمان تا کنون هر سال حدود پانزده هزار گردشگر به بازدید از این محل می روند. در سال ۱۹۹۸ این آتشگاه نامزد ورود به لیست میراث جهانی یونسکو شد. این آتشگاه بر روی میدان گاز طبیعی قرار دارد و به همین دلیل در گذشته گاز از هفت قسمت آن به بیرون میزده و آتش هایی طبیعی در این محل  رخ می داده است. از آن جایی که گردشگران زیادی به دیدن این آتشگاه می روند امروزه گاز طبیعی را به محل کشیده اند تا آتش آتشگاه با این گاز روشن شود.

جاذبه های باکو

   آتشگاه باکو چگونه به وجود آمد؟

شبه جزیره آبشوران در غرب دریای خزر، میدانی گازی است و از روزنه های آن گاز طبیعی به بیرون می آید. قبل از اینکه در اواخر قرن ۱۷ در این محل آتشگاه ساخته شود، مردم باکو با دیدن آتش هایی که از هفت سوراخ این محل به بیرون می زده است در این محل عبادت می کردند و آن را مکانی مقدس می دانستند. به همین دلیل تصمیم گرفته شد که در این محل آتشگاهی ساخته شود.

جاذبههای مذهبی در باکو

بعد از اینکه اعراب به ایران حمله کردند این محل که عبادتگاهی زردشتی به حساب می آمد توسط آن ها نابود شد و دوباره مورد مرمت قرار گرفت. بعد از آن، در این که این آتشگاه متعلق به زردشتی ها است و یا هندوها اختلاف افتاد چون آتش در میان هر دوی این ادیان، مقدس است و گروهی از هندوها هم ادعا کردند که این آتشگاه محلی برای عبادت آن ها است.

آتشگاه باکو، موزه ای تاریخی
آتشگاه باکو، موزه ای تاریخی